sobota, 18 marca 2017

Inna Bułgaria #2 Kraj winem płynący

Seven Generations, źródło
Z pewnością wielu z Was piło kiedyś bułgarskie wino. Ile osób piło jednak coś innego niż Sofia, Kadarka czy Varna 1444? Dla większości bułgarskie wina to synonim niskopółkowych tanich win, które wstyd przynieść na kolację. Tymczasem historia produkcji wina w Bułgarii sięga jeszcze czasów trackich, a trunek ten jest jednym z bułgarskich symboli. Na bułgarskim stole wino gości często, wielu Bułgarów robi domowe wina, które nie mają nic wspólnego z winami owocowymi, które spotkamy w Polsce. Bułgarski sektor winiarski cały czas się rozwija, powstają małe i większe winiarnie, które oferują degustacje i noclegi. Kto ma ochotę na dobre wino w urokliwym miejscu? :)

Nie znam się na winie i nie będę udawać, że jest inaczej. Wino dzielę na takie, które mi smakuje i takie, które mi nie smakuje. Ale wino lubię i mam kilka swoich ulubionych marek. Piję tylko bułgarskie wina, bo myślę, że nie warto płacić podwójnie za wino zagraniczne, zwłaszcza, że wybór wśród win bułgarskich jest ogromny i trudno nie znaleźć czegoś dla siebie. Warto też wspierać krajowe marki – wiadomo :)

W Bułgarii znajduje się pięć regionów winiarskich. W każdym z nich znajdziecie ciekawe miejsca, w których można spróbować lokalnych win, zwiedzić winnice, czasem przenocować. Z roku na rok takich miejsc jest coraz więcej, bo tak naprawdę to dopiero początek rozwoju turystyki winiarskiej w Bułgarii.

Villa Melnik

źródło
Jednym z regionów, w których znajduje się wiele winnic, jest nazywana przez niektórych „bułgarską Toskanią” dolina rzeki Strumy. Znajduje się tam powstała w 2013 roku rodzinna winarnia Villa Melnik, która oferuje degustacje i zwiedzanie winnicy.

Uva Nestum

źródło
Blisko miasta Goce Dełczew znajduje się powstały w 2016 roku kompleks Uva Nestum, który łączy butikową winiarnię, hotel i centrum spa, które oferuje różnorodne procedury z użyciem winogron.


Starosel

źródło
Kompleks Starosel, znajdujący się niedaleko Płowdiwu, jest dość dużym ośrodkiem, który także łączy hotel, spa i degustacje. To bardzo przyjemne miejsce, a pobyt tam można połączyć z odwiedzeniem trackiego kompleksu świątynnego, z którego Staroseł słynie.


Chatea Copsa

źródło
Chatea Copsa to urocze miejsce, do którego mam ochotę pojechać od dłuższego czasu. Znajduje się u podnóża Starej Płaniny, ok. 60 km od Płowdiwu. Można tam przenocować w urzekającym zamku, wybrać się na wycieczkę bryczką i oczywiście wziąć udział w degustacji wina. 


Midalidare Estate

źródło
Midalidare Estate to duża winiarnia znajdujaca się we wsi Mogiłowo, blisko Starej Zagory. Oferuje noclegi, spa, wycieczki po winnicy połączone z degustacją wina oraz zwiedzanie Muzeum Wina powstałego w 2015 roku.


Katarzyna Estate

źródło
Nie mogę nie wspomnieć o winiarni Katarzyna Estate znajdującej się we wsi Mezek, która jest położona blisko granicy z Grecją i Turcją. Jej współwłaściciel, Krzysztof Tryliński jest Polakiem mieszkającym we Francji. Winiarnia jest jedną z największych w Bułgarii, a wina z serii Mezzek można kupić w Polsce.


Seven Generetions

źródło
30 km od Ruse znajduje się butikowa winiarnia Seven Generetions, z której rozpościera się widok na Dunaw i Rumunię. W tym uroczym miejscu można spędzić noc, popływać w basenie i napić się czerwonego lub różowego wina. To jedno z niewielu miejsc w Bułgarii, które w ogóle nie produkuje białego wina.
To tylko mała garstka miejsc, które można znaleźć w Bułgarii. Cześć znajdziecie także na stronie Wine Tours in Bulgaria.

Kto chętny na degustację bułgarskiego wina? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz